Szkolenie Nowa Huta – Muzeum PRL-u w organizacji 04.2015

 

2 kwietnia 2015 kilkoro członków Stowarzyszenia Przewodników “Secesja” uczestniczyło w szkoleniu w Muzeum PRL-u w organizacji prowadzonym przez pracownika tej placówki p. Zbigniewa Semika.

Pierwsza część szkolenia miała charakter czysto teoretyczny. Wykładowca pokazał nam ciekawą prezentację dotyczącą dziejów i procesów prywatyzacyjnych dawnego kina Światowid, będącego obecnie siedzibą muzeum, omówił historię oraz główne przyczyny powstania kombinatu i miasta Nowa Huta pod Krakowem oraz streścił w kilku zdaniach dzieje najważniejszych obiektów zabytkowych dzielnicy, ze szczególnym uwzględnieniem schronów.

Druga część spotkania polegała na spacerze po muzeum, w którym obecnie znajduje się wystawa czasowa poświęcona historii Nowej Huty i na zwiedzaniu częściowo odnowionego i udostępnionego schronu przeciwlotniczego z lat pięćdziesiątych znajdującego się pod budynkiem. Zachowały się w nim oryginalne drzwi gazoszczelne, instalacja elektryczna, działający filtrowentylator ręczny, zbiorniki na wodę pitną i gospodarczą i inne elementy, które niewątpliwie przesądzają o jego wyjątkowości i wartości nie tylko dla miłośników militariów.

Script logo